jesteś na: Strona głównaScenariusze imprezScenariusz uroczystego koncertu dla rodziców

 SCENARIUSZ UROCZYSTEGO KONCERTU DLA RODZICÓW

chór Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Maciejowej

 

 

 

Witamy serdecznie Państwa. Z okazji minionego Dnia Matki  i Dnia Ojca zapraszamy na montaż słowno-muzyczny pt. „Czy to bajka, czy nie bajka?”.

 

Piosenka: Bajka dla mamy*

 

(czytać w czasie podkładu muzycznego)

 

Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno, za siedmioma górami, lasami, a może całkiem niedaleko, tuż za rogiem, żyła pewna rodzina.

W małym domku mieszkała mamusia z tatusiem i kilkoro dzieci. Żyli skromnie. Matka zajmowała się domem, dziećmi i gospodarstwem. Ojciec wychodził codziennie z domu do pracy. Gdzie pracował nie wiadomo. Może był leśnikiem, może drwalem, a może ciężko pracował na budowie. Rano cała rodzina rozpoczynała pracowity dzień. Dzieci chodziły do szkoły, a po powrocie pomagały rodzicom w domu. W niedziele wszyscy chodzili do odległego kościółka i modlili się dziękując Bogu za to, co mają.

 

Pieśń: To szczęśliwy dzień

 

Dzieci były posłuszne rodzicom, każdy pracował i uczył się najlepiej jak potrafił. Czasami oczywiście zdarzały się nieposłuszeństwa i różnice zdań, ale dzieci zawsze umiały przeprosić i obiecać poprawę. Dzieci wiedziały, że mają szczęście żyjąc w takiej rodzinie i że zawdzięczają to Bogu. Cieszyły się że mają rodzeństwo i mogą się sobą nawzajem opiekować.

 

Piosenka: Panie Boże dla Ciebie śpiewam (piosenka z repertuaru zespołu „Promyczki”)

 

Każdego ranka mama szykowała śniadanie i wysyłała dzieci do szkoły. Potem cały dzień krzątała się piorąc, gotując, szyjąc, sprzątając. Cały dzień pracowała i czasami ze zmęczenia zdarzały się jej różne przygody.

A to przypaliła zupę, to zapomniała podlać kwiaty, czy nie wyłączyłą garnka z gotująca się wodą. Ale w rodzinie wszyscy mamusię szanowali

i doceniali jej pracę.

 

Piosenka: Mama w kuchni (sł. Ewa Zawistowska, muz. Stanisław Marciniak)

Piosenka: Piosenka o zwykłej mamie ( sł. Zbigniew Stawecki, muz. Ryszard Poznakowski)

 

 

Często dzieci dziękowały mamusi za to, że się wszystkimi opiekuje i że jest wtedy, gdy jej potrzebują. Chodziły często do pobliskiej kapliczki. Nosiły kwiaty polne, modliły się  i dziękowały Matce Bożej za swoją mamusię.

 

Piosenka: Stokrotki

 

Co roku najstarsze dzieci wraz z ojcem odbywały pielgrzymkę do Częstochowy, aby przed tronem Królowej Polski prosić o łaski

i dziękować za swoją rodzinę. Podróż była bardzo długa i męcząca, ale nikt nie narzekał na niewygody, na bolące nogi i zła pogodę, bo szedł do Matki Boga i ludzi.

 

Pieśń: Królowa Jasnej Góry **

 

Ojciec rodziny ciężko pracował. Mało zarabiał i ciągle martwił się, że dzieciom nie będzie mógł kupić tego co będzie potrzeba. A co będzie, gdy ktoś zachoruje i trzeba będzie kupić drogie lekarstwa? Dlatego wciąż prosił Boga o siły do pracy i opiekę nad rodziną. W wolnych chwilach, gdy miał trochę czasu, spędzał go z dziećmi. Chodził na spacery, jeździł na rowerze, grał w piłkę. Były to męczące, ale cudownie spędzone chwile. Dawały wszystkim dużo radości i odprężenia.

 

Piosenka: Tato ( sł. Anna Hanus, muz. Piotr Kaja)

 

Tatuś w domu pomagał swojej żonie jak tylko mógł. Umiał coś naprawić, przesunąć, umocować.  Czasami pomagał dzieciom w odrabianiu lekcji. Gdy dzieci coś przeskrobały rozmawiał z nimi i pokazywał jak się zmienić. Wszystkie dzieci bardzo przejmowały się jego uwagami i naukami. Chciały, aby był z nich dumny.

 

Piosenka dla Taty (sł. Dariusz Biegacz, muz. Jadwiga Andrychowska-Biegacz)

 

 

Dobrze działo się w rodzinie. Wszyscy szanowali się i wspierali. Zdarzały się jednak niespodziewane trudności, choroby,  zdarzenia losowe, ale wspólnie łatwiej było je przetrzymać. Inni jeszcze gorzej mieli, więc wszyscy doceniali to co mają. Czasami cała rodzina spędzała czas w kinie na dobrym filmie. Wspólnie czytali ciekawe książki. Rodzice lubili potańczyć i czasami starsze dzieci opiekowały się młodszymi, aby oni mogli razem gdzieś wyjść. Cieszyli się, że mają siebie i mogą na sobie polegać.

 

Piosenka: Familijny blues ( sł. A. Bernat, muz. T. Gummesson)

 

Czy to bajka, czy nie bajka? Taka rodzina jak wiele w naszym kraju. Może taka jest moja rodzina? A może chciałabym, aby taka była? Kochamy naszych rodziców chociaż się z nimi czasami nie zgadamy. Nie chcemy ich stracić. Dlatego dzisiaj prosimy Boga o łaski dla naszych rodziców i dla nas dzieci, abyśmy długo żyli we wzajemnym szacunku

i zrozumieniu. Aby w naszych rodzinach panowała prawdziwa miłość do Boga i ludzi.

 

Piosenka: Świat byłby taki ubogi  ( piosenka z repertuaru zespołu „Promyczki”)

 

 

 

* Kalina Jerzykowska: Teatrałki czyli teatralne kawałki na szkolne okazje. Wydawnictwo Literatura, Łódź 2008

**(śpiewnik)  Pan moją mocą i pieśnią.  zebrał i opracował ks. Stanisław Sierla, Katowice 1989

Jadwiga Andrychowska-Biegacz, Dariusz Biegacz: Skarbnica pomysłów na odświętne okazje. Wydawnictwo Zielona Sowa , Kraków 2008

Śpiewnik  dla wychowania i duszpasterstwa młodzieży. Poligrafia Salezjańska, Kraków 1997