jesteś na: Strona głównaO SzkoleTablica Pamiątkowa w szkole

 W budynku szkoły na dolnym korytarzu została wmurowana tablica pamiątkowa, którą ufundował Zarząd Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – koło Nawojowa. Tablica wspomina działalność pierwszego oddziału partyzanckiego ZWZ – AK o kryptonimie „Świerk” działającego w latach 1943 – 1944 na terenie Margoni Wyżnej. Dowódcą „Świerka” był ppor. Jan Freisler ps. „Sądecki”, „Ksawery”, kurier, długoletni przyjaciel i towarzysz broni por./mjr Juliana Zubka „Tatara” (dowódca 9. kompanii 3. batalionu 1 PSP AK). Uroczystość odsłonięcia odbyła się 17 kwietnia 2007 r.. Na szkolnym korytarzu odprawiono Mszę św. i odbyła się akademia pt. „ Był taki czas” w wykonaniu zespołu „Assumpti Juniores” ze Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Maciejowej. Podczas uroczystości obecna była siostra Jana Freislera z córką, która przekazała szkole naszyjnik wykonany przez brata  (wujka) podczas pobytu w więzieniu.

 

Jan Freisler, pseudonim „Sądecki”, „Ksawery” – współorganizator sądeckich szlaków kurierskich Warszawa – Nowy Sącz – Budapeszt w latach 1939 -1944. Po zajęciu Węgier przez Niemców wrócił do Nowego Sącza , gdzie był współtwórcą i współdowodzącym oddziałem partyzanckim „Świerk”,

a następnie po wcieleniu „Świerka” do oddziału  Juliana Zubka „Tatara” był dowódcą 1 plutonu. Z gór zszedł w 1945 r. ale nie rozpoczął normalnego życia, ponieważ  rządy komunistów zaprowadziły go pod sąd, który skazał Jana Freislera na karę śmierci zamienioną potem na dożywocie. Z więzienia  został  zwolniony w 1955 r. i wkrótce  zrehabilitowany. Zmarł w Warszawie w 1964 r.